O nas

Kim jesteśmy?
W Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ uczymy osoby z niepełnosprawnością niezależnego życia, aby niepełnosprawność nie była dla nich przeszkodą w drodze do nauki, pracy, uprawiania sportów, rozwijania zainteresowań i spełniania marzeń! Aby „nie potrafię” zamieniali na „zrobię to!”. Każdego roku bezpłatną opiekę otrzymuje ponad 200 osób. Są wśród nich dzieci, młodzież i dorośli z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną oraz ich rodziny.

W specjalistycznych mieszkaniach treningowych osoby po wypadkach oswajają się z niepełno- sprawnością, uczą samoobsługi (np. jak chwycić kubek w bezwładne ręce) oraz życia na wózku. Na zajęciach sportowych poprawiają kondycję i motywację. Na szkoleniach przygotowują się do pracy, bo nie chcą żyć z zasiłków. I pracują! Nasi Podopieczni stworzyli i prężnie prowadzą dwie spółdzielnie socjalne. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną rozwijają talenty artystyczne i tworzą swój teatr. Blisko 30 asystentów pomaga dzieciom odrabiać lekcje, a z dorosłymi robią zakupy, razem gotują, uczą się poruszania po mieście. Dzieci niepełnosprawne z całej Polski przyjeżdżają na kolonie Małych Odkrywców, by uczyć się samodzielności. Nasi niepełnosprawni pracownicy prowadzą Bezpiecznik Szkolny – zajęcia z dziećmi i młodzieżą, aby nie tylko oswajać z niepełnosprawnością, ale przede wszystkim przestrzegać przed niebezpiecznymi zachowaniami, które mogą prowadzić do niepełnosprawności.

We wszystkich działaniach, które realizujemy prowadzimy osoby niepełnosprawne ku niezależności. Dlaczego? Ponieważ niezależność pozwala rozwiązać wiele innych problemów.

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego (OPP). Znajdujemy się w gronie 6% największych organizacji pozarządowych w Polsce, których roczne przychody przekraczają 1 mln. zł[1] Zapraszamy do lektury Drugiego Raportu Oddziaływania Społecznego Fundacji PODAJ DALEJ (http://raport.podajdalej.org.pl).

Patron Fundacji
Doktor Piotr Janaszek– społecznik i lekarz, który od lat 70-tych zmieniał życie osób niepełnosprawnych. Dziesiątkom ludzi pomógł uwierzyć, że niepełnosprawność nie może być przeszkodą w realizacji marzeń. Dla każdego miał czas i uwagę. Był wizjonerem. Stworzył Mielnicę, która z małej wielkopolskiej wsi stała się miejscem, gdzie wielu niepełnosprawnych zaczęło żyć od nowa.

Niepełnosprawne dzieci, młodzież i dorośli na wakacjach pod namiotami uczyli się samodzielności. Wielu z nich po raz pierwszy w życiu kąpało się w jeziorze i śpiewało harcerskie piosenki przy ognisku. Doktor stworzył jedne z pierwszych w Polsce warsztaty terapii zajęciowej, gdzie osoby niepełnosprawne uczyły się zawodu i przygotowywały do samodzielnego życia. Za swoją działalność otrzymał wiele odznaczeń, ale najważniejszy dla Niego był Order Uśmiechu przyznany przez dzieci.

Doktor zginął tragicznie w 1998 roku zostawiając wiele niezrealizowanych planów. Dzisiaj Jego pacjenci, przyjaciele i córki są w gronie osób, które będą budowały Osadę Janaszkowo. Wspólnie wypełniamy niespisany testament Doktora Piotra Janaszka.

Wybrane nagrody
Zuzanna Janaszek – Maciaszek, Prezes Fundacji PODAJ DALEJ w gronie finalistek X Edycji Konkursu Bizneswoman Roku w kategorii Działalność Społeczna; Sukces Pisany Szminką (2019)

I miejsce dla Akademii Życia w konkursie „Podziel się innowacją – jak w nowy sposób rozwiązywać problemy społeczne”; Fundacja Fundusz Współpracy i Ashoka Polska (2018)

Nagroda za najlepszy raport organizacji pozabiznesowej w Konkursie Raporty Społeczne; Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Deloitte (2017 i 2018) i Specjalna Nagroda Ministra Inwestycji i Rozwoju

Medal PFRON za wieloletnią pracę w zakresie aktywizacji osób niepełnosprawnych (2016)

[1] Badanie „Kondycja sektora organizacji pozarządowych w Polsce 2015”, Millward Brown na zlecenie Stowarzyszenia Klon/Jawor i Instytutu Obywatelskiego.