O nas

Kim jesteśmy?
W Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ uczymy osoby z niepełnosprawnością niezależnego życia, aby niepełnosprawność nie była dla nich przeszkodą w drodze do nauki, pracy, uprawiania sportów, rozwijania zainteresowań i spełniania marzeń! Aby „nie potrafię” zamieniali na „zrobię to!”. Każdego roku bezpłatną opiekę otrzymuje ponad 250 osób. Są wśród nich dzieci, młodzież i dorośli z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną oraz ich rodziny.

W specjalistycznych  mieszkaniach treningowych w Koninie osoby po wypadkach oswajają się z niepełnosprawnością, uczą samoobsługi (np. jak chwycić kubek w bezwładne ręce, jak pokonać wysoki krawężnik) oraz życia na wózku. Na zajęciach sportowych poprawiają kondycję i motywację – grają w koszykówkę (KSS Mustang jest trzykrotnym Mistrzem Polski!), pływają, a nawet latają na paralotni i szybowcu! Nasi Podopieczni stworzyli i prężnie prowadzą dwie spółdzielnie socjalne. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną rozwijają talenty artystyczne i tworzą swój teatr. Blisko 40 asystentów pomaga dzieciom odrabiać lekcje, a z dorosłymi robią zakupy, razem gotują, uczą się poruszania po mieście. Dzieci niepełnosprawne z całej Polski przyjeżdżają na kolonie Małych Odkrywców, by uczyć się samodzielności. Tworzymy programy edukacyjne (np. Lisek Ibisek), aby oswajać z niepełnosprawnością i przestrzegać przed niebezpiecznymi zachowaniami, które mogą prowadzić do niepełnosprawności.

We wszystkich działaniach, które realizujemy prowadzimy osoby niepełnosprawne ku niezależności. Dlaczego? Ponieważ niezależność pozwala rozwiązać wiele innych problemów.

Naszym największym marzeniem jest stworzenie nowoczesnego ośrodka rehabilitacyjnego – to marzenie zaczęliśmy realizować w sierpniu 2020 r. W czerwcu 2021r. uruchomiliśmy nowoczesne Centrum Rehabilitacji. Było to możliwe również dzięki pomocy Gości Balu Marzeń! Przed nami kolejny etap inwestycji – mieszkania dla osób po wypadkach. Zapraszamy Państwa do Osady Janaszkowo – na to miejsce bardzo czekają osoby z niepełnosprawnością. Tutaj otrzymają niezbędną pomoc i nauczą się jak niezależnie żyć mimo wielu ograniczeń.

Patron Fundacji
Doktor Piotr Janaszek– społecznik i lekarz, który od lat 70-tych zmieniał życie osób niepełnosprawnych. Dziesiątkom ludzi pomógł uwierzyć, że niepełnosprawność nie może być przeszkodą w realizacji marzeń. Dla każdego miał czas i uwagę. Był wizjonerem. Stworzył Mielnicę, która z małej wielkopolskiej wsi stała się miejscem, gdzie wielu niepełnosprawnych zaczęło żyć od nowa.

Niepełnosprawne dzieci, młodzież i dorośli na wakacjach pod namiotami uczyli się samodzielności. Wielu z nich po raz pierwszy w życiu kąpało się w jeziorze i śpiewało harcerskie piosenki przy ognisku. Doktor stworzył jedne z pierwszych w Polsce warsztaty terapii zajęciowej, gdzie osoby niepełnosprawne uczyły się zawodu i przygotowywały do samodzielnego życia. Za swoją działalność otrzymał wiele odznaczeń, ale najważniejszy dla Niego był Order Uśmiechu przyznany przez dzieci.

Doktor zginął tragicznie w 1998 roku zostawiając wiele niezrealizowanych planów. Dzisiaj Jego pacjenci, przyjaciele i córki są w gronie osób, które budują Osadę Janaszkowo. Wspólnie wypełniamy niespisany testament Doktora Piotra Janaszka.

Wybrane nagrody

II miejsce i nagroda Rektora UE w Poznaniu w II edycji konkursu na najlepiej zarządzaną organizację pozarządową w Wielkopolsce

X edycja Konkursu „Wielkopolska Otwarta dla Osób z Niepełnosprawnościami”
II miejsce za Mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością ruchową (2020)

Zuzanna Janaszek – Maciaszek, Prezes Fundacji PODAJ DALEJ w gronie finalistek X Edycji Konkursu Bizneswoman Roku w kategorii Działalność Społeczna; Sukces Pisany Szminką (2019)

I miejsce dla Akademii Życia w konkursie „Podziel się innowacją – jak w nowy sposób rozwiązywać problemy społeczne”; Fundacja Fundusz Współpracy i Ashoka Polska (2018)

Nagroda za najlepszy raport organizacji pozabiznesowej w Konkursie Raporty Społeczne; Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Deloitte (2017 i 2018) i Specjalna Nagroda Ministra Inwestycji i Rozwoju

Medal PFRON za wieloletnią pracę w zakresie aktywizacji osób niepełnosprawnych (2016)